Osobní rozvoj

„Nevím, o čem se mám bavit s holkama!“5 min čtení

Čvn 24, 2014 4 min

„Nevím, o čem se mám bavit s holkama!“5 min čtení

Reading Time: 4 minutes

„Mám nízké sebevědomí.“
„Po chvíli nevím, o čem se s ní bavit.“
„Bývám nervózní a nevím, co jim mám říkat.“
„Nevím, o čem se s holkou bavit, abych ji rozpovídal.“
„Neumím s holkama mluvit.“
„Bojím se holku oslovit, protože nevím, o čem mluvit dál.“
„Neumím rozvíjet konverzaci.“

Jak se naučit pořádně mluvit

Umět dobře komunikovat je klíč k úspěchu. A je jedno, jestli mluvíš s holkou ve snaze ji sbalit, nebo promlouváš k obecenstvu na pódiu. Všechny chceš přesvědčit o svých kvalitách, mluvit sebevědomě a získat si lidi na svoji stranu.

Část 1: Sebevědomí

Krok 1:

Ještě předtím, než začneš mluvit, ujisti se, že stoprocentně věříš všemu, co chceš říct. A je jedno, jestli jde o názor na hudební album, nebo rostoucí ceny ropy.

Nemusíš znít nijak arogantně, abys ukázal svůj pohled na věc. Nechceš lidi přesvědčit o svém názoru, ale musíš znít jako člověk, co si stojí za tím, co říká. Nepotřebuješ svolení ostatních lidí mít názor a nepotřebuješ jim ho vnucovat.

Nikdy nezačínej slovy jako „Myslím si, že…“ nebo „Možná je to tak, že…“ – cokoliv co řekneš potom, už nemá pořádnou váhu. Oznamuj, neptej se, nedomnívej se. Oznamuj.

Krok 2:

Oční kontakt. Minimálně je to slušnost vůči ostatním. Mimoto oční kontakt zajišťuje, že posluchač udrží pozornost. Všechno, co řekneš takto, bude znít líp.

Koukání na zem je nesebevědomý a strašně to sráží dojem. A pokud se při rozhovoru nervózně díváš po místnosti, lidi mají dojem, že neudržíš pozornost a máš lepší věci na práci. Prostě se při rozhovoru dívej lidem do očí. Můžeš se na moment podívat jinam, ale v zásadě se soustřeď na člověka před sebou.

Krok 3:

Zkoušej mluvit každý den. Zvýší ti to sebevědomí a to je při konverzaci zásadní. Čím vyšší sebevědomí budeš mít, tím víc tě lidi budou respektovat. Nauč se sám sebe pochválit. Každý den si připomeň svoje silné stránky a uvědom si, kým jsi a kam to chceš dotáhnout.

Pokud ti předchozí bod dělá problém, potřebuješ na svém sebevědomí dost vážně zapracovat. Zameř se na věci, které ti jdou, a staň se v nich nejlepší. A svůj čas sdílej s lidmi, kteří za to stojí.

Krok 4:

Sebevědomá řeč těla. Nauč se mít sebevědomou řeč těla. Jen svým postojem dokážeš přesvědčit ostatní o tom, kým jsi. Pár tipů:

  • Stůj vzpřímeně
  • Vyhýbej se zbytečným pohybům – houpání se, máchání rukama, …
  • Nehrej si nervózně s rukama
  • Nepřešlapuj na místě
  • Dívej se před sebe, ne na podlahu
  • Udržuj se v klidu

Krok 5:

Měj svůj materiál. Vybírej si témata, ve kterých se vyznáš a zajímají tě. Pokud víš o tématu hodně, nic tě nemůže překvapit. Budeš se cítit daleko sebevědoměji.

Co se zlepší, až se naučíš pořádně mluvit:

  • Vždycky vyhraješ hádky a spory
  • Budeš v komunikaci lepší, než ostatní
  • Zvedneš si sebevědomí
  • Naučíš se mluvit kdykoliv a s kýmkoliv
  • Oslovení holky už nikdy nebude problém

Část 2:  Mluvení

Krok 1:

Mluv nahlas. Nekřič, ale mluv tak, aby se lidi nemuseli ptát, co jsi to vlastně říkal. Potichu = stydlivě. Musíš přesvědčit ostatní, že věříš tomu, co říkáš. A říkat to potichu je hodně málo přesvědčivý. A pokud tomu nevěříš ty sám, proč by to měli poslouchat ostatní?

Krok 2:

Rozšiř si slovní zásobu. Čti, jak nejvíc můžeš. Od zpráv na internetu po literaturu typu Evžen Oněgin. Čím víc toho přečteš, tím víc toho budeš vědět a tvoje slovní zásoba se rozšíří. Naučíš se nová slova a obraty a brzo je začneš používat i v mluvené řeči. Naprosto přirozeně. Mít velkou slovní zásobu je jedna z hlavních cest ke zlepšení mluvené řeči.

Krok 3:

Vyhni se slangu. Pokud tě lidi mají brát vážně, nepoužívej typický fráze. Nic jako „Jak to de lidi?“ nebo „Čuuus!“ nebo „Hustý…!“ Mezi kamarádama v pohodě, před širší skupinou lidí nežádoucí.

Krok 4:

Pauza není nepřítel. Pauzy se neboj. Někteří lidé ji vidí jako znak slabosti, ale tak to rozhodně není. Je v pořádku si utřídit myšlenky a plynule navázat. Mluvit rychle a bez rozmyslu je daleko horší.

Pokud uklouzne slovo jako „um“ nebo „hmm,“ nic se neděje. Není potřeba se kvůli tomu stresovat. Je to přirozený.

Krok 5:

Gesta. Pokud je to nezbytné, používej gesta. Během mluvení to je skvělá cesta, jak obohatit řeč. Ale nesmí se to přehánět, člověk máchající rukama všude okolo sebe působí jako fanatik. A taky jakoby si kompenzoval gesty, že jeho řeč za moc nestojí. Používej je jen k vyjádření pointy, klíčových částí.

Co ještě udělat pro zlepšení se v komunikaci?

Klíčové je zaměřit se na aktivní poslech, poskytující plnou pozornost druhým, a tím vytvářející prostor pro porozumění. Důležité je také vyjadřovat myšlenky jasně a srozumitelně, vyvarovat se složitým frázím a komplikovaným výrazům. Kromě toho respektujte mluvčího tím, že nedocházíte k přerušování a nechte ho dokončit své myšlenky.

🤞 Nenech si ujít nové články!

Nespamujeme! Přečtěte si více v našich zásadách ochrany osobních údajů


Warning: Array to string conversion in /data/web/virtuals/196468/virtual/www/domains/sbalit.cz/wp-content/plugins/neori-social-share-buttons/neori-social-share-buttons.php on line 37
Array

Jan je zakladatelem blogu Sbalit.cz a jeho cílem je pomoci mužům a ženám najít, získat a udržet si svého vysněného partnera, se kterým budou šťastní ve vztahu. Pomáhat lidem, aby se lépe rozvíjeli v osobním životě a zlepšili svou finanční situaci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *